Cenne wskazówki zawarte w „Filozofii smaku” Anny Ciesielskiej

Anna Ciesielska jest cenioną autorką na rynku publikacji związanych ze zdrowym stylem życia i właściwym sposobem odżywiania. Jej książki są hitami wydawniczymi, które znajdują się na czołowych pozycjach sprzedażowych. Książka Filozofia smaku, to kolejna ciekawa lektura, po wydanych do tej pory „Filozofii zdrowia” oraz „Filozofii życia”.

O czym jest „Filozofia smaku”?

Autorka w swojej książce przedstawia zasady odżywiania się oparte na filozofii pięciu przemian, która swoje korzenie czerpie z wiekowych doświadczeń cywilizacji wschodnich. W książce tej można znaleźć przepisy na potrawy mięsne, warzywne, a także na sałatki czy słodkie wypieki. Przepisy kulinarne w filozofii smaku to jednak nie wszystko! Anna Ciesielska nie koncentruje się jednak tylko i wyłącznie na suchych opisach – uzupełnia je rozbudowanym komentarzem dotyczącym wpływu pożywienia na codzienną kondycję człowieka.

Na co należy zwrócić uwagę przygotowując potrawy?

Rodzaj pożywienia, a także sposób jego przygotowania ma kluczowy wpływ na ludzkie zdrowie. Niewłaściwe podejście do kwestii przygotowywania potraw może powodować powstawanie wielu groźnych chorób. Autorka skupia się na tym, jak przygotowywać posiłki w zgodzie z naturą zachowując przy tym pełną harmonię. Wyjaśnia, że najważniejsza w gotowaniu jest przede wszystkim pasja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *