Zespół Aspergera jest jednym z zaburzeń ze spektrum autyzmu. Jego objawy występują w łagodniejszej formie niż w przypadku autyzmu. Dokładne przyczyny zespołu Aspergera nie są znane, ale podobnie jak w przypadku autyzmu, uważa się, że jest on spowodowany predyspozycjami genetycznymi oraz wpływem czynników zewnętrznych na rozwój prenatalny. W obu zaburzeniach dochodzi do zmian w mózgu, ale dokładnie nie wiadomo, jak się one pojawiają i rozwijają. Objawy tego zaburzenia są leczone przy użyciu tych samych technik, które są stosowane w leczeniu autyzmu dziecięcego.
Objawy autyzmu i zespołu Aspergera
Głównymi objawami zaburzeń ze spektrum autyzmu są problemy w interakcjach społecznych z innymi, niechęć do nawiązywania kontaktów, brak empatii oraz nieadekwatne postrzeganie przyjętych norm i pojęć. Jednak osoba z zespołem Aspergera funkcjonuje znacznie lepiej społecznie niż osoba z autyzmem. Trudności z mową i nauką są mniej wyraźne. Osoby z zespołem Aspergera mogą nie reagować odpowiednio na interakcje społeczne i często sprawiają wrażenie nieczułych. Są w stanie teoretycznie zrozumieć emocje innych ludzi i nauczyć się empatii, ale zazwyczaj mają trudności z zastosowaniem swojej wiedzy w praktyce.
Dziecko z zespołem Aspergera może wyróżniać się w czynnościach wymagających dbałości o szczegóły, takich jak matematyka, muzyka czy rysunek.
Często osoby z zespołem Aspergera wykazują ograniczone zainteresowania w bardzo specyficznych dziedzinach, nie widząc lub nie rozumiejąc szerszego kontekstu. W dużej mierze jest to również charakterystyczne dla osób z autyzmem. Mogą też skupiać się głównie na pewnych wąskich tematach. Na przykład, oglądanie tylko określonego programu w telewizji lub zabawa tylko jedną zabawką. Ta cecha może mieć pozytywną stronę. Dziecko z zespołem Aspergera może wyróżniać się w czynnościach wymagających dbałości o szczegóły, takich jak matematyka, muzyka czy rysunek.
Znane osoby z autyzmem i zespołem Aspergera
Sugeruje się, że wśród sławnych ludzi z przeszłości, muzyk Wolfgang Amadeusz Mozart i fizyk Albert Einstein cierpieli na zaburzenia ze spektrum autyzmu. Wśród znanych osób jest ekolog Greta Thunberg, która uważa swoją diagnozę zespołu Aspergera za dar, który determinuje jej spojrzenie na świat „w bardzo czarno-białych barwach”. Daniel Tammet, pisarz, matematyk i informatyk, jest kolejnym świetnym przykładem osoby cierpiącej na tę przypadłość. Postawił sobie za zadanie wytłumaczenie zdrowym ludziom, jak funkcjonuje wewnętrzny świat osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
W autyzmie, jak i w zespole Aspergera, leczenie ma na celu poprawę objawów i funkcjonowania społecznego
Zespół Aspergera i autyzm są zwykle diagnozowane u dzieci w wieku 1,5-2 lat. Czasami od razu widać, że dziecko ma pewne problemy w socjalizacji, ale generalnie komunikuje się z innymi w odpowiedni sposób. Bardziej prawdopodobne jest jednak, że zespół Aspergera może być zdiagnozowany z czasem, po kilku latach leczenia, poprzez wcześniejsze zdiagnozowanie autyzmu u dziecka. Diagnoza autyzmu i zespołu Aspergera jest zwykle stawiana po spotkaniu psychiatry, psychologa dziecięcego, terapeuty zajęciowego i logopedy z rodzicami dziecka.
Autyzm jest leczony wyłącznie za pomocą terapii behawioralnej. W przypadku zespołu Aspergera, począwszy od wczesnego okresu dojrzewania, stosuje się terapię poznawczo-behawioralną. Zarówno w autyzmie, jak i w zespole Aspergera leczenie ma na celu poprawę objawów i funkcjonowania społecznego. Specjaliści starają się nauczyć dziecko tych właściwych dla wieku umiejętności społecznych, których nie było w stanie nabyć samodzielnie. Pacjentom ze spektrum autyzmu często przepisuje się leki w celu zmniejszenia objawów. Jednak w przypadku zespołu Aspergera, działanie leków jest mniej oczywiste niż w autyzmie.
Materiały o zespole Aspergera są dostępne pod tym linkiem.