Jak mądrze korzystać z książek typu poradniki psychologiczne

Poradniki psychologiczne bywają owiane złą sławą, ale tak naprawdę mogą to być naprawdę cenne i bardzo merytoryczne książki, do których warto sięgnąć po odrobinę inspiracji oraz motywacji. Trzeba to jednak robić z głową i pamiętać o tym, że nie każda prawda z poradnika psychologicznego to tak zwana prawda objawiona.

Poradniki psychologiczne – jak mądrze z nich korzystać

Z pewnością warto sięgać po poradniki, które mają człowieka zmobilizować i zmotywować do bardziej optymistycznego oraz realistycznego spojrzenia na swoje życie, oraz które mają zmotywować do bardziej prozdrowotnego stylu życia. A zatem książki na przykład o wyrabianiu zdrowych nawyków, o zmianie sposobu myślenia, mogą być naprawdę cenną podpowiedzią dotyczącą tego, jak radzić sobie z różnymi negatywnymi aspektami we własnym życiu.

Poradnik psychologiczny nie zastąpi lekarza lub psychologa

Jeżeli jednak człowiek ma poważny problem ze swoim zdrowiem psychicznym albo codziennym funkcjonowaniem w relacjach, nawet najdroższy poradnik nie zastąpi realnej pracy nad sobą, na przykład u psychoterapeuty albo coacha. W przypadku naprawdę bardzo poważnych problemów zdrowotnych, takich jak na przykład depresja, poradnik nigdy nie powinien być wyrocznią i nie powinien zastępować wizyty u lekarza. Można znaleźć w nim bardzo wiele cennych rad oraz nawet informacji naukowych, ale to po prostu za mało, żeby realnie poradzić sobie z chorobą.

Możliwość komentowania Jak mądrze korzystać z książek typu poradniki psychologiczne została wyłączona