Czego mogą nauczyć się dzieci z książki Pinokio C. Collodiego?

książka pinokio

Jedną z najpopularniejszych lektur szkolnych jest Carlo Collodi Pinokio. Historia o drewnianym chłopcu znana jest doskonale dzieciom na całym świecie. Na jej podstawie powstało już wiele filmów, a sama treść była wielokrotnie wykorzystywana przez wydawców tworzących skrócone wersje dziecięcych bajek. Ogromna popularność jaką Pinokio książka osiągnęła na światowym rynku nie jest przypadkiem. To znane opowiadanie przede wszystkim dużo uczy najmłodszych. Czego dzieci mogą się z niego nauczyć?

Kłamstwo ma krótkie nogi

Choć w tym przypadku można raczej powiedzieć, że ma długi nos. Chyba nie ma w literaturze dziecięcej drugiej książki, która tak bardzo przestrzegałaby dzieci przed oszukiwaniem. Każdy pamięta, że gdy tylko Pinokio kłamał, rósł mu nos. Czytając lub słuchając tej historii najmłodsi uczą się, że oszukiwanie zawsze ma swoje negatywne konsekwencje.

Warto szanować rodziców

Książka Carlo Collodi Pinokio to także doskonała lekcja szacunku i miłości do rodziców. Pokazuje maluchom, że rodzice to osoby w pełni oddane i kochające swoje dzieci. Warto więc szanować rodziców i pomagać im ile tylko jest się w stanie. Historia Gepetto z pewnością w niejednym dziecku wzbudzi również współczucie do tego biednego człowieka. Dzięki temu dzieci nauczą się również współczuć innym, co jest w dzisiejszych czasach szczególnie cenną umiejętnością.

Czytając wspólnie z dziećmi warto zawsze zadawać im pytania na temat lektury i próbować dociec ile wniosła ona w ich rozwój.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *