Czy znasz historię „Kaczora Donalda”?

donald kaczorKaczor Donald to nie tylko znana każdemu postać z animacji Disneya. To także magazyn, na którym wychowały się tysiące Polaków. Zabawny, inteligentny i ciekawy – zmusza dzieci do myślenia już od ponad 20 lat.

Pierwszy numer „Kaczora Donalda” pojawił się na polskim rynku w roku 1994. Było to przemianowane, z okazji 60. rocznicy istnienia Donalda, czasopismo „Mickey Mouse”. Od początku istnienia gazety, jej głównym elementem były komiksy. Poza nimi, stałymi punktami każdego numeru do dziś są zagadki, krzyżówki, kawały i prezenty. Początkowo były to kartonowe gry i plakaty, tatuaże lub książeczki z zagadkami. Typ prezentów zmienił się w 1999 roku, kiedy do gazety zaczęto dołączać plastikowe zabawki oraz tzw. gadżety podróżników i detektywów.

Magazyn na początku był dwutygodnikiem i ukazywał się w czwartki. Na przełomie 1996 i 1997 roku, dniem publikacji stały się piątki. Wielka popularność czasopisma wśród dzieci (a nawet dorosłych, którzy chętnie przeglądali egzemplarze zakupione dla maluchów) sprawiła, że „Kaczor Donald” w połowie 1997 roku stał się tygodnikiem, a dzień jego ukazywania się zmieniono na środę. Powrócił jednak do wydań co dwa tygodnie, w roku 2012.

„Kaczor Donald” podczas swojego dwudziestoletniego istnienia na rynku przechodził też kilkukrotną metamorfozę szaty graficznej. Logo i wnętrze gazetki przebudowano po raz pierwszy w 2004 roku, by przebudować je po raz kolejny w roku 2010. W 2011 roku natomiast, ponownie zmieniono logo czasopisma, które funkcjonuje do dzisiaj.

Największą sprzedaż magazyn odnotował w 1999 roku. Numer 1999/10 sprzedał się w ilości 289 000 egzemplarzy. I choć czytelnicy w dużej mierze wybierają dziś Internet zamiast gazet papierowych, publikowany przez wydawnictwo Egmont magazyn, wciąż cieszy się ogromną popularnością wśród dzieci i ich rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *