O czym traktują książki popularnonaukowe?

popularno

Książka popularnonaukowa to książki, które traktują o zagadnieniach naukowych, jednak nie są przez nikogo recenzowane pod względem naukowym (w przeciwieństwie do książek naukowych). Głównym celem pisania książek popularnonaukowych jest popularyzacja poruszanego tematu wśród „zwykłych osób”, które staną się czytelnikami danej książki. Są one adresowane do osób, które nie są znawcami w tej dziedzinie.

Książki popularnonaukowe uważa się za książki „wtórne”, ponieważ czerpią z wiedzy posiadanej już przez kogoś innego. Pisarz nie może ich dołączyć do swojego dorobku naukowego, gdyż książkom tym brakuje recenzji naukowej. Książki popularnonaukowe są zatem odmianę klasycznych książek i nie mają zbyt wiele wspólnego z np. podręcznikami akademickimi.

Kolejną cechą, która różnicuje książkę popularnonaukową od naukowej jest styl i język pisania. Książka popularnonaukowa w przeciwieństwie do książki naukowej nie jest pisana językiem naukowym czy techniczym, jest celem jest to, aby była zrozumiała dla każdego czytelnika, nie tylko tego „z branży”.

Warto czytać książki popularnonaukowe, ponieważ w przyszłości może okazać się, że niosą one za sobą bardzo dużą wartość, póki co jeszcze nie odkrytą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *