Książka mówiona

audiobook 2

Książka mówiona częściej funkcjonuje pod angielską nazwą audiobook. Mianem tym określa się nagranie dźwiękowe, zawierające odczytany przez lektora tekst publikacji książkowej. Największym powodzeniem cieszą się audiobooki w formacie MP3, które można bez problemu odtworzyć na domowym sprzęcie audi-wideo komputerze, telefonie, odtwarzaczu MP3, a nawet w samochodowym zestawie audio.

Książki do słuchania zdobywają coraz większą liczbę zwolenników zwłaszcza wśród osób zapracowanych, których czas wolny jest zbyt ograniczony, by poświęcać go na absorbującą lekturę. Audiobooki są również doskonałą formą rozrywki dla dzieci, osób niedowidzących lub osób starszych. Zwolennicy książek w formacie MP3 powołują się również na argument, że dzięki odsłuchiwaniu dzieł literatury oszczędzają swój wzrok.

Czym audiobook różni się od papierowej książki? Obecność lektora sprawia, że książka mówiona jest interpretacją danego utworu, co może nie wszystkim przypaść do gustu. W audiobooku bohaterowie mają swoje własne głosy, otrzymują również styl mówienia. Wytworzenie w wyobraźni własnego świata książki utrudniają również pojawiające się dźwięki i oprawa muzyczna. Mimo tych urozmaiceń, warto dać audiobookom szansę.

Zaciekawionych tym tematem zapraszamy do działu audiobooków księgarni PWN: http://ksiegarnia.pwn.pl/kategoria/157305/audiobooki.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *