Podstawą sukcesu w osiągnięciu poprawnej wymowy u dziecka są regularne ćwiczenia. Wizyty w gabinecie logopedycznym mają na celu głównie diagnozę, weryfikację wykonywanych zadań oraz naukę ćwiczeń w kolejnym etapie. Gros obowiązków związanych ze żmudnym powtarzaniem poszczególnych zgłosek obciąża rodziców i opiekunów dziecka. Zdarza się, że maluchy odmawiają współpracy, ćwiczenia wykonują niedbale lub po prostu szybko się nudzą i tracą zainteresowanie. Z pomocą przychodzi tu kolorowanka logopedyczna, urozmaicająca zajęcia i pozwalająca dzieciom na skupienie uwagi nie tylko na ćwiczeniach, ale też na ulubionym malowaniu.
Ćwiczenia logopedyczne – nie tylko wymowa
Zajęcia logopedyczne wpływają wszechstronnie na rozwój dziecka. Dzięki nim przedszkolak, a potem uczeń rozwija zasób słownictwa i styl wypowiedzi. W sposób naturalny przyswaja sobie zasady ortografii i pisowni trudnych wyrazów. Dzięki kolorowankom logopedycznym rozwija również wyobraźnię przestrzenną, małą motorykę i spostrzegawczość. Kolorowanka logopedyczna pozwala też na naukę skupienia oraz podzielności uwagi. Najważniejszą funkcją zastosowania kolorowanek logopedycznych w terapii mowy jest wzbudzenie zainteresowania dziecka, by wykonywało ćwiczenia regularnie i z zainteresowaniem.
Kolorowanka logopedyczna – jak ją wykorzystać podczas ćwiczeń?
Dla dzieci, które nie potrafią skupić się na ćwiczeniu wymowy, należy wdrożyć system zabawy, który jednocześnie pozwoli na powtarzanie wymaganych wyrazów lub sylab. Odpowiednio dobrana kolorowanka logopedyczna pozwala na wzbudzenie w dziecku zainteresowania, zarówno w gabinecie logopedycznym, jak i w domu. Domowa praca daje jednocześnie logopedzie możliwość zweryfikowania, czy dziecko wykonuje zadane ćwiczenia: przyniesiona, uzupełniona kolorowanka świadczy o tym, że coś zostało wykonane.
Kolorowanki logopedyczne można wykorzystać do:
- malowania zgodnie z określonymi kolorami i jednoczesnego powtarzania, np. „Żółta żaba”. „Na jaki kolor malujesz żabę?”,
- rymowania na temat malowanych postaci, z wykorzystaniem dołączonych do kolorowanek wierszyków,
- wyszukiwania na rysunku określonych przedmiotów, np. „Znajdź na rysunku rower. Pokoloruj rower na kolor czerwony”,
- opowiadania prostych i rozbudowanych historyjek, dotyczących sytuacji przedstawionych na rysunku.
Dodatkową atrakcją, bardzo cenioną przez dzieci są wycinanki, naklejki, ale również różne gry, rebusy czy też labirynty.
Jak kolorowanka logopedyczna może wpłynąć na ćwiczenia wymowy?
Odwracając uwagę dziecka od nudnych i żmudnych ćwiczeń i kierując je w stronę zabawy, logopeda lub rodzic uatrakcyjnia zajęcia i powoduje, że maluch chętniej do nich powraca. Malując, powtarza niektóre wyrazy i rymowanki wielokrotnie, zachęcany do tego przez prowadzącego, na przykład: „czapkę tej czarownicy pomalujemy na czarno. Jaką kredkę weźmiesz? A co pomalujesz? Czyja jest ta czapka?”. Młodsze dziecko poznaje w ten sposób kolory i wzbogaca swoje słownictwo. Malując bardziej skomplikowany rysunek, odpowiednio zachęcane może opowiadać swoją własną, wymyśloną historyjkę, dotyczącą scenki na obrazku, przywołując w niej kolorowane przedmioty.
Kolorowanka logopedyczna to jedna ze skuteczniejszych metod motywowania dziecka do ćwiczeń prawidłowej wymowy. Uzupełniona książeczka lub pomalowany obrazek stanowią żywe świadectwo „odpracowanej” lekcji, a dodatkowe bonusy, które często bywają zamieszczane w kolorowankach, takie jak gry, rebusy lub naklejki pozwalają na nagradzanie pilnego ucznia. Zawartość kolorowanek logopedycznych jest dobierana pod konkretną artykulację głosek, dlatego najlepszą skuteczność wykażą wówczas, gdy dobierze je logopeda.