Na półkach w księgarniach znaleźć można wiele ciekawych pozycji — niektóre z nich to klasyki literatury, inne zaś mają charakter poradnikowy. Do tej drugiej kategorii należą książki z zakresu pedagogiki. Literatura pedagogiczna, najprościej rzecz ujmując, traktuje o szeroko pojętych kwestiach związanych z rozwojem dziecka. Z wybranymi pozycjami powinni zapoznać się nie tylko pedagodzy, ale również rodzice.
Dla studentów i pracowników
Na półkę z literaturą pedagogiczną powinni zaglądać w szczególności studenci kierunków związanym z wychowaniem dziecka i opieką nad maluchem. Powszechnie wiadomo, że w kanonie lektur obowiązkowych dla pedagogów znajdują się pozycje pisane okiem profesorów, którzy zajmują się kwestiami rozwoju dzieci od strony teoretycznej. Niemniej jednak literatura pedagogiczna pisana jest również przez osoby, które na co dzień pracują z dziećmi i wykorzystują konkretne metody wychowawcze i edukacyjne. Dobrze jest spojrzeć na te kwestie okiem praktyka. Dotyczy to w szczególności studentów kierunków pedagogicznych, a także osób, które dopiero rozpoczynają swoją karierę w roli wychowawcy. Co ważne, literatura pedagogiczna jest przeznaczona również dla tych, którzy chcieliby poszerzyć swoje kompetencje i zacząć pracować na przykład z dziećmi autystycznymi czy opóźnionymi w rozwoju. Pozycje z zakresu literatury pedagogicznej przeznaczone są też dla specjalistów, którzy zdobyć kompetencje terapeutyczne czy diagnostyczne. Specjaliści doradzają, jak efektywnie rozmawiać nie tylko z dziećmi, ale też z ich rodzicami bądź opiekunami.
Literatura dla rodziców
Wielu osobom wydaje się, że książki z zakresu pedagogiki przeznaczone są jedynie dla osób zawodowo zajmujących się opieką nad dziećmi i edukowaniem ich. Tymczasem okazuje się, że wiele pozycji może być bardzo pomocnych w codziennym wychowywaniu niemowlaka, przedszkolaka, a nawet starszego już dziecka. Rodzice bardzo często nie wiedzą, jak poradzić sobie w konkretnej sytuacji, aby jak najlepiej móc wychować swoje dziecko. Problematyczne dla nich są zwłaszcza okresy:
- lęku separacyjnego,
- buntu,
- adaptacji w nowym środowisku (na przykład w przedszkolu).
Warto wtedy sięgnąć po porady, których udzielają nie tylko specjaliści, ale przede wszystkim rodzice. Literatura pedagogiczna może również traktować o wadach rozwojowych, ich wczesnym zauważaniu czy reagowaniu. Świadomy rodzic doskonale wie, że dziecko często nie jest w stanie samo wyrazić swoich emocji czy poinformować o przyczynie problemów. Dlatego tak ważne jest umiejętne reagowanie na sygnały, jakie wysyła maluch. Dotyczy to dzieci w każdym wieku – od niemowlaka po nastolatków.
Wyjść naprzeciw oczekiwaniom
Pracownicy placówek opiekuńczo-edukacyjnych doskonale wiedzą, jak duże wymagania stawiają przed nimi rodzice. Ci zaś zdają sobie sprawę z tego, jak ważnymi osobami są oni w życiu swoich dzieci. Dlatego też warto sięgnąć po literaturę pedagogiczną (dostępną do kupienia na Eduksięgarnia), która pomoże przede wszystkim usystematyzować wiedzę, a także rozwieje wątpliwości, przed którymi na co dzień stają zarówno nauczyciele, jak i rodzice. Wbrew pozorom literatura ta nie jest przeznaczona jedynie dla osób, które dopiero zdobywają wiedzę z zakresu pedagogiki bądź dla młodych rodziców. Po wybrane pozycje powinien sięgnąć każdy, kto na co dzień pracuje z dziećmi bądź zajmuje się ich wychowaniem. Dostarczą one niezbędnego do pracy materiału, a także pomogą usystematyzować posiadaną już wiedzę na temat teorii rozwoju dziecka, wspomagania rozwoju malucha czy radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych.