Umiejętność czytania ze zrozumieniem jest jedną z kluczowych umiejętności, które musi posiąść każde dziecko. Jest ona konieczna w przyszłych latach edukacji, na których pojawiają się coraz bardziej wymagające lektury i teksty. Jak wspólnie z dzieckiem ćwiczyć tę umiejętność, aby szybko opanowało ono ją w zadowalającym stopniu?
Problemy ze zrozumieniem tekstu
Większość dzieci opanowuje tę umiejętność w dość krótkim czasie, zdarza się jednak, że czytanie ze zrozumieniem przychodzi maluchom wyjątkowo ciężko. Może być to spowodowane tym, że rodzice nie poświęcili odpowiednio dużo czasu na wspólne czytanie z dzieckiem lub wynika z genetycznych czynników, których nie da się obejść. Niektórzy rodzice błędnie zakładają, że problemy ze zrozumieniem tekstu mogą świadczyć o dysleksji lub ADHD u dzieci. Tymczasem całkowicie naturalnym zjawiskiem jest, że opanowanie niektórych umiejętności przychodzi dzieciom ciężej, niż w przypadku innych.
Wspólna nauka czytania ze zrozumieniem
Aby wspomóc szybką naukę rozumienia tekstu, warto poświęcić dziecku czas na wspólne czytanie książek i tekstów różnego pochodzenia. Początkowo należy skłaniać dziecko do samodzielnej interpretacji, a gotowe rozwiązania podsuwać dopiero wtedy, kiedy ma ono problem z pewnymi fragmentami lub nieprawidłowo interpretuje tekst. Z czasem poziom trudności czytanych tekstów powinien być stopniowo podnoszony, tak aby pociecha przyzwyczaiła się również do analizy bardziej skomplikowanych fragmentów.