Dlaczego gry logopedyczne są ważną częścią rozwoju dziecka?

Gry logopedyczne cieszą się coraz większą popularnością wśród dzieci oraz rodziców, chcących wesprzeć maluchów w nauce poprawnej wymowy oraz ogólnego rozwoju. Dlaczego rola gier jest tak często podkreślana przez specjalistów? Co sprawia, że dzieci, nawet te, które obawiają się nauki nowych rzeczy, chętnie po nie sięgają? Oto największe zalety gier logopedycznych.

Gry logopedyczne – niezawodna pomoc w przystępnej formie

Na wizytę u logopedy decydują się ci rodzice, którzy zauważają, że z rozwojem mowy dziecka jest coś nie w porządku – nie rozwija się tak, jak u innych rówieśników. Niestety, wizyta u lekarza to bardzo duży stres dla malucha, rozumiejącego, że nie postępuje zgodnie z oczekiwaniami otoczenia. Stres ten może przybierać różne formy, choć najczęściej powoduje poczucie bycia niewystarczającym oraz wzbranianie się przed wizytami u lekarza. Dlatego, oprócz specjalisty, który będzie wiedział, jak rozmawiać z dzieckiem, ważne jest wsparcie rodzica.

Mama i tata mogą udzielić dziecku pomocy poprzez wspólne korzystanie z gier logopedycznych. Dziecko w ten sposób będzie zachęcane do ćwiczenia rzeczy nauczonych podczas spotkań z logopedą, poszerzania wiedzy na własną rękę oraz spędzi czas z rodzicami. Gry logopedyczne dostosowane są w pełni do potrzeb dziecka, dlatego nie sprawiają trudności w zrozumieniu zasad i łatwo pozwalają rozwijać umiejętności. Najczęściej złożone są z kart, kafelków, planszy i prostej instrukcji.

Co ważne, gry logopedyczne dostosowane są do konkretnych potrzeb malucha. W sklepach oferujących profesjonalne produkty nie brakuje np. gier, w których istotne jest różnicowanie wymowy głosek T, K, G, D. Dzięki temu każdy podopieczny logopedy może znaleźć grę spełniającą jego potrzeby i rozwijać się w tym obszarze, który sprawia mu najwięcej problemów.

Gry logopedyczne nie nudzą się tak szybko, jak rodzice myślą

Rodzice mogą negatywnie podchodzić do zakupu gier, myśląc, że tak jak inne rozrywki, szybko zostaną rzucone w kąt. Nie da się ukryć, istnieje wiele zabawek wykorzystywanych w regularnej zabawie przez kilka dni, a potem zapomnianych. W przypadku gier logopedycznych sytuacja jest inna, ponieważ często dopuszcza wiele wariantów jednej rozgrywki.

Wiele gier oferuje koło 30 różnych zabaw, dodatkowe kartoniki (np. do gry w domino), a nawet wskazówki dla rodzica oraz terapeuty. Takie ćwiczenia będą w stanie nie tylko poprawić wymowę, ale też usprawnić pamięć, spostrzegawczość oraz koncentrację dziecka. Nie da się ukryć, że umiejętności szybkiego kojarzenia faktów będą bardzo przydatne w wieku szkolnym. Dzięki temu zabawki logopedyczne mogą z powodzeniem być używane np. przez rodzeństwo, nawet jeśli tylko jedno z nich ma problemy z wymową. Kompleksowość takiej zabawki to więc kolejna ogromna zaleta.

Gry logopedyczne odpowiadają na wiele potrzeb

Skoro o kompleksowości gier logopedycznych mowa, warto podkreślić, że są one podzielone (lub zawsze jest wspomniane, że są uniwersalne) na te dla dzieci w konkretnym wieku, np. wczesnoszkolnym, skierowane mogą być do dzieci nieharmonijnie rozwijających się, z zaburzeniami koncentracji uwagi, uczniów klas nauczania zintegrowanego (mających problem z czytaniem lub pisaniem), a także tych z niższą sprawnością intelektualną czy z obniżoną sprawnością słuchową, które potrzebują uwrażliwienia dźwiękowego, różnicowania dźwięków, treningu pamięci słuchowej czy nawet rozwijania uwagi.

Podsumowując, gry logopedyczne to kreatywny sposób na spędzenie chwili z dzieckiem i wsparcie go podczas stresującego procesu. Dzięki łączeniu przyjemnego z pożytecznym gry te są świetnym wsparciem w rozwoju, chwalonym również przez logopedów i psychologów. Kup gry logopedyczne tutaj!

Możliwość komentowania Dlaczego gry logopedyczne są ważną częścią rozwoju dziecka? została wyłączona