Książki o tematyce związanej z ciążą mnogą mają zwykle charakter poradników zawierających mnogość informacji na temat przebiegu ciąży w przypadku spodziewania się przez przyszłych rodziców dwójki dzieci. Ciąża taka ma nieco inny przebieg niż ciąża jednopłodowa, są także różnice w przypadku ciąży wielopłodowej kobiety, która spodziewa się bliźniaków jednojajowych lub dwujajowych.
Co czytać w okresie ciąży?
Książki o ciąży wielopłodowej podzielone są zwykle na rozdziały odpowiadające konkretnym miesiącom ciąży i ich trymestrom. Zawierają wiedzę na temat tego, jakich objawów ciąży może doświadczać przyszła mama i na jakim etapie oraz które z nich są całkowicie normalne, a które powinny wywołać niepokój. Podczas ciąży ma miejsce wiele zmian w fizjologii kobiety, które w ciąży mnogiej są nasilone, do tego dochodzą także zmiany w psychice przyszłej mamy przygotowującej się do zupełnie nowej, najbardziej odpowiedzialnej ze swoich ról. Wiele kobiet odczuwa w tym czasie lęk przed nieznanym, a taki lęk można zminimalizować zwiększając wiedzę na temat przebiegu ciąży, porodu oraz początków macierzyństwa, którą można znaleźć w książkach o tej tematyce. Można się z nich także dowiedzieć jakie badania należy wykonać i w którym tygodniu ciąży, o co może zapytać lekarz ginekolog na wizycie kontrolnej.
Co znajdziemy w książce o ciąży wielopłodowej?
Ciężarna znajdzie w tych książkach zalecenia na temat diety, przyjmowanych suplementów, ćwiczeń fizycznych, ćwiczeń mięśni dna miednicy oraz oddechowych przygotowujących do porodu. Dowie się jakie pozycje może przyjąć podczas rozwiązania, jak przebiega poród drogą naturalną oraz za pomocą cesarskiego cięcia. Książki o tematyce ciąży zawierają informacje co do tego, jakie są wskazania do cesarskiego cięcia u kobiet spodziewających się bliźniąt oraz jakie są niebezpieczeństwa wynikające z tej wyjątkowej sytuacji. Literatura na ten temat pokrywa także zapotrzebowanie na wiedzę o tym jak przygotować się na przywitanie na świecie dwóch noworodków, czego się spodziewać, jak bezpiecznie nosić, kąpać, układać do snu maleństwa i czy da się wykarmić dwoje dzieci piersią.