Gry logopedyczne, czyli logopedia w domu

Nie da się ukryć, że niestety z roku na rok przybywa liczba dzieci, które mają wady wymowy. Jak łatwo można się więc domyślić, szkolni logopedzi mają prawdziwie pełne ręce roboty. Logopedia to oczywiście jedna z form terapii, która ma za zadanie przygotować dzieci, do funkcjonowania w społeczeństwie, pod względem komunikacji np. z rówieśnikami. Okazuje się, że zamiast zwlekać z tym, aż do momentu wysłania dziecka do szkoły, rodzice przy pomocy gier logopedycznych mogą przyczynić się do szybszego rozwoju aparatu poprawnej wymowy.

Skąd biorą się wady wymowy?

Wady wymowy mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Do nich możemy zaliczyć np.:

  • wady anatomiczne, które obejmują części ciała dziecka, związane z aparatem mowy jak np. popularne wady zgryzu, skrzywienie przegrody nosowej, czy kłopotliwy trzeci migdał
  • wady w okolicy narządu słuchu, które zaburzają percepcję 
  • wady mogą być wynikiem środowiska w którym dorastało i wychowywało się dziecko, w grę wchodzą szczególnie zaniedbania, a także złe wzorce przekazywane przez najbliższych.

Wyżej wymienione czynniki, należą do zdecydowanie najczęstszych przesłanek do wystąpienia wad wymowy u najmłodszych. Rodzice często w początkowym etapie rozwoju mowy u dziecka, mają tendencję do bagatelizowania problemów, jednak powinni oni jak najszybciej skonsultować się z logopedą, który powinien dobrać indywidualne ćwiczenia, biorąc pod uwagę występującą wadę, a także wiek i możliwości naszego dziecka. Często nasza pociecha jest zmuszona do wizyt w gabinecie logopedycznym, nie mniej jednak rodzice mogą wspierać terapię na każdym jej etapie, poprzez zapewnienie dziecku dostępu do gier logopedycznych. Dzięki temu może ono pracować nad zniwelowaniem wad wymowy w domu, przy pomocy rodziców, co również będzie miało ogromny wpływ, na wypracowanie z dzieckiem silnej, rodzicielskiej więzi. Co więcej, gry logopedyczne łączą naukę wraz z zabawą, więc nie tylko wzbudzą one zainteresowanie dziecka, ale również zaangażują jego inne zmysły. Tego typu narzędzie dydaktyczne jest coraz powszechnie wykorzystywane, gdyż może ono malucha wiele nauczyć.

Zalety gier logopedycznych

Gry logopedyczne dla najmłodszych to świetne rozwiązanie, jeśli chcemy zniwelować wady wymowy u dziecka. Po pierwsze zwykle mają one ciekawą szatę graficzną, a także różnego rodzaju akcesoria, które sprawią, że dziecko może pozostać zainteresowane i skupione przed nawet kilka godzin. Co więcej, często wymagają one obecności rodzica, który może kontrolować wykonywane przez dziecko ćwiczenia, a nawet uczestniczyć w zabawie razem z nim, co znacznie wpłynie na poprawę relacji z dzieckiem, a także przekaże mu godne do naśladowania wzorce na przyszłość. Należy także wspomnieć o tym, że na rynku dostępny jest niezwykle szeroki wybór gier logopedycznych, z głównym rozróżnieniem, obejmującym przede wszystkim wiek dziecka. Dzięki temu można wybrać taką pomoc dydaktyczną, w której zakresie ćwiczenia będą idealne dopasowane pod możliwości dziecka na danym etapie rozwoju. Często terapia w gabinecie logopedycznym, mimo widocznych rezultatów, może nie być wystarczająca dla najmłodszych. Dzieci potrzebują różnorodnych bodźców, które będą je stymulowały, a także motywowały. Godziny pracy z logopedą, często mogą okazać się nużącą rutyną. Urozmaicenie pracy nad wadami wymowy, grami logopedycznymi, które w niebywale skuteczny sposób łączą naukę razem z zabawą, nie tylko może przyspieszyć uzyskanie pożądanych rezultatów, ale jednocześnie może sprawić, że dziecko nie straci zainteresowania i chętnie będzie uczestniczyło w kolejnych logopedycznych sesjach.

Możliwość komentowania Gry logopedyczne, czyli logopedia w domu została wyłączona